Koń Roku 2024 Merveilleux Lapin rozpoczyna trzyletnią kampanię

W dniu inauguracji sezonu 2025 na służewieckim hipodromie, odbędą się dwa biegi pozagrupowe, oba kategorii B. O 15:30 rozegrana zostanie Nagroda Cometa dla koni czystej krwi arabskiej na dystansie 2000 metrów i z pulą nagród wysokości 31,5 tysiąca złotych. Godzinę później w dystans jednej mili ruszą trzyletnie folbluty zapisane do Nagrody Strzegomia. To pierwszy sprawdzian z klasycznej drogi do Derby. Pula nagród wynosi prawie 44 tysiące złotych.

Nagroda Strzegomia rzadko cieszy się dużą obsadą. Zwykle kilka koni z czołówki rozpoczyna sezon bezpośrednio w biegach klasycznych, omijając tę gonitwę. Nie inaczej sytuacja prezentuje się w tym roku. W Nagrodzie Strzegomia zobaczymy tylko pięciokonną stawkę. Wielką faworytką jest klacz Merveilleux Lapin (Mohaather – It’s Miraculuos po Curlin, tr. Maciej Jodłowski, k. dż. Erbol Zamudin Uulu, 57 kg).

Merveilleux Lapin fot. Stajnia Orarius

Tylko dwa razy w historii polskich wyścigów konnych tytułem Konia Roku został okrzyknięty dwuletni folblut. Pierwszym był Brochwicz. Podopieczny legendarnego Andrzeja Walickiego dostąpił tego zaszczytu w 1990 roku, po tym jak zakończył sezon ze statusem niepokonanego w czterech wyjściach. Wygrał między innymi Nagrodę Ministra Rolnictwa i Nagrodę Mokotowską.

Druga taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym sezonie. Gniada Merveilleux Lapin bardzo udanie rozpoczęła karierę, wygrała o pięć długości w bardzo błyskotliwym stylu. Zaledwie dwa tygodnie później pobiegła w Nagrodzie Dorpata i zajęła drugie miejsce, znacznie przegrywając z Lady Ilze. To była jej jedyna porażka.

W pierwszą niedzielę października Merveilleux Lapin wystąpiła w Nagrodzie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za najlepszego uczestnika trenowanego przez Macieja Jodłowskiego uważany był Belmond, a klacz nie była liczona. Na prostej jednak Merveilleux Lapin okazała się szybsza i pokonała stajennego towarzysza aż o cztery i pół długości, zwyciężając w znakomitym czasie.

Sezon zakończyła wyjazdem do Niemiec, wystartowała na hanowerskim torze w biegu Alson Trophy rangi Listed na 1400 metrów. Merveilleux Lapin spisała się perfekcyjnie, bijąc o pół długości Damarę i zwyciężając. Z czystym sumieniem można uznać ten triumf za największą wygraną dwulatka w polskim treningu, co zaowocowało nadaniem klaczy tytułu Konia Roku.

Merveilleux Lapin wygrywa Alson Trophy fot. Deutscher Galopp

Za największego konkurenta Merveilleux Lapin w Nagrodzie Strzegomia uznać należy jej stajennego towarzysza – gniadego Kadora (Kodi Bear – Coup de Main po Oasis Dream, tr. Maciej Jodłowski, dż. Sanzhar Abaev, 59 kg). Szybki ogier zadebiutował pod koniec sierpnia zeszłego roku. Zajął drugą lokatę, lecz przegrał z nie byle kim, bo z Boldem, późniejszym zimowym faworytem na Derby. Kador mocno poprowadził i do triumfatora stracił siedem długości.

W swoim drugim starcie znowu od razu objął prowadzenie i narzucił ostre tempo. Wyrobił sobie bezpieczną przewagę na początku prostej i zwyciężył o prawie dwie długości. Dwuletnią kampanię zakończył w Nagrodzie Nemana. W dystansie mocno się niósł, ale na finiszu odfrunął rywalom, wyprzedzając Gold of Treville o siedem długości.

Kador podczas treningu fot. Stajnia Orarius

Pozostałej trójce nie będzie łatwo zagrozić duetowi Macieja Jodłowskiego, ale to są wyścigi konne, niespodzianki się zdarzają. Dwa dzielne ogiery wystawia trener Maciej Janikowski. Dzielny Wojtek (Motivator – Diamond Lyra po Choisir, tr. Maciej Janikowski, dż. Dastan Sabatbekov, 59 kg) będzie jedynym reprezentantem polskiej hodowli w stawce. Jego hodowcą jest firma Westminster, która pokryła klacz Diamond Lyra ogierem Motivator, brytyjskim derbistą sprzed dwóch dekad, który aktualnie stacjonuje we Francji.

Dzielny Wojtek jest także jedynym uczestnikiem Nagrody Strzegomia, który do tej pory nie zaznał porażki. Jest niepobity w dwóch startach. Zadebiutował we wrześniu, wygrywając w dwunastokonnej stawce o długość.

Następny występ zaliczył miesiąc później, pobiegł w Nagrodzie Intensa, najwyżej dotowanym biegu dla dwulatków krajowej hodowli. W dystansie został przeprowadzony na drugiej pozycji, na początku prostej szedł bardzo lekko. Finalnie wygrał o 3/4 długości, spory opór sprawił jego stajenny towarzysz Dream On oraz klacz Pianistka, która późno, ale błyskotliwie finiszowała po zewnętrznej.

Drugim koniem ze stajni Czerkies jest Acclaim The Fox (Al Wukair – Outfox po Foxwedge, tr. Maciej Janikowski, pr. dż. Marsel Zholchubekov, 55 kg). On również zrobił dobre wrażenie w debiucie, zwyciężając łatwo, o 2,5 długości. Nie wyszedł mu następny start. Acclaim The Fox minął celownik jako trzeci w Nagrodzie Jaguara, w której wystąpiły tylko trzy konie.

Acclaim The Fox wygrywa w debiucie fot. Nie Tylko Galop

Miesiąc później pobiegł w pierwszogrupowej Nagrodzie Hipokratesa. Tym razem objął prowadzenie zaraz po starcie. Szeroko wyprowadził na finiszową prostą, a gdy zaatakowała go klacz Berkana, przystąpił do obrony. Na ostatnich metrach przy kanacie do boju ruszył Black Mahal. Acclaim The Fox trochę został wzięty w kleszcze, ale ładnie się obronił. Wpadł na celownik łeb w łeb z Black Mahalem, który również jest trenowany przez Macieja Janikowskiego.

Ostatnim uczestnikiem tegorocznej Nagrody Strzegomia jest klacz Demoon (De Treville – Moonrise po Fast Company, tr. Emil Zahariev, dż. Anton Turgaev, 53 kg), która poniesie bardzo korzystną wagę. Jest najbardziej doświadczonym koniem w polu, bowiem ma na koncie pięć startów. Cztery zaliczyła w Polsce, a pod koniec dwuletniej kampanii wystąpiła w tym samym niemieckim Listed co Merveilleux Lapin. Zajęła szóste miejsce, tracąc do zwyciężczyni około szesnastu długości.

W debiucie Demoon pokazała niezły finisz, zajmując drugie miejsce. Przegrała z ogierem Marta’s Prince o 3/4 długości. Już dwa tygodnie później zaliczyła łatwą wygraną, a następnie pobiegła w Nagrodzie Dorpata. Tam została pokonana tylko przez dwie czołowe klacze – Merveilleux Lapin i Lady Ilze. Natomiast uległa im znacznie, tracąc trzy długości do pierwszej i kolejne cztery do drugiej.

Demoon przed startem fot. Nie Tylko Galop

Demoon zaliczyła kolejny łatwy triumf w Nagrodzie Jaguara, gdzie okazała się o prawie trzy długości lepsza od Acclaim The Fox. To był jej ostatni występ na Służewcu. Później pojechała do Hanoweru na wspomniany wyżej bieg.

Na końcu należy dodać, iż spośród tej piątki do Derby została zapisana trójka. Są to: Merveilleux Lapin, Kador i Dzielny Wojtek. W zapisie nie widnieją Acclaim The Fox i Demoon.

W niedzielę trzyletnie folbluty staną w szranki jeszcze w czterech biegach. Nagroda Generała Władysława Andersa, mimo iż to bieg najniższej kategorii, niemal zawsze wyłania ciekawe konie z czołówki. W ciągu ostatnich czterech edycji, aż trzech uczestników tej gonitwy zostawało później derbistami. W Polsce błękitną wstęgę zdobyły Guitar Man i Jolly Jumper, a Naughty Peter (drugi rok temu) zwyciężył w czeskiej Pradze.

W tym sezonie może być podobnie, gdyż bitym faworytem jest Belmond (Complexity – Giant’s Accent po Giant’s Causeway, tr. Maciej Jodłowski, dż. Saznhar Abaev, 61 kg), który został zapisany do Derby w Polsce, Czechach i Słowacji. Pobiegnie pod nadwagą, podobnie jak Montenegrin (Postponed – Imperial Gloriana po Kingman, tr. Adam Wyrzyk, dż. Stefano Mura, 61 kg), który pokonał Belmonda w debiucie, ale potem dwukrotnie dotkliwie z nim przegrał. Skorzystać na tym może przede wszystkim Chestnut Rocket (Intello – Rocaille po Anabaa, tr. Krzysztof Ziemiański, pr. dż. Tomas Roman, 59 kg), który jeszcze nie zanotował wygranej, ale był trzeci w Nagrodzie Mokotowskiej.

Memoriał Tomasza Dula zgromadził bardzo ciekawą obsadę. Faworyzowany jest duet ze stajni Macieja Jodłowskiego – Dynamo Blues (Starspangledbanner – Pavement po Pivotal, tr. Maciej Jodłowski, dż. Sanzhar Abaev, 56 kg) i Fa Mulan (Holy Roman Emperor – Elegance And Grace po War Command, tr. Maciej Jodłowski, k. dż. Erbol Zamudin Uulu, 54 kg) oraz Serce (Sands of Mali – Florida Times po Elzaam, tr.Wojciech Olkowski, dż. Stefano Mura, 55 kg), podopieczny trenera Olkowskiego. Do walki z tą trójką stanie aż pięciu reprezentantów krajowej hodowli z Dream On (Fulbright – Dreamline po Dream Ahead, tr. Maciej Janikowski, pr. dż. Marsel Zholchubekov, 58 kg) i Pianistką (Va Bank – Pianoforte po Belenus, tr. Janusz Kozłowski, k. dż. Temur Kumarbek Uulu, 56,5 kg) na czele.

Selena Gold na treningu fot. Nie Tylko Galop

Gonitwa szósta to wyścig dla debiutujących trzylatków. Według typów w programie gonitw, rozgrywać powinny: mająca sprinterski rodowód Selena Gold (Showcasing – Reality of Dreams po Gio Ponti, tr. Krzysztof Ziemiański, dż. Sanzhar Abaev, 57 kg) oraz zapisany do Derby Viveko (The Grey Gatsby – Viveka po Siyouni, tr. Krzysztof Ziemiański, dż. Konrad Mazur, 59 kg). W derbowym zapisie znalazł się też Airy Fright (Balios – Airy Fairy po Desert King, tr. Janusz Kozłowski, k. dż. Temur Kumarbek Uulu, 58 kg). To jeden z dwóch uczestników urodzonych w Polsce, drugim jest Straight Forward (Bush Brave – Staight Away po Barastraight, tr. Maciej Janikowski, pr. dż. Marsel Zholchubekov, 57 kg) – pełen brat Stay Brave, która była najwyżej sklasyfikowanym trzylatkiem krajowej hodowli w zeszłym roku.

Ostatnim biegiem dla trzyletnich koni, który odbędzie się w niedzielę jest Nagroda Dżamajki przeznaczona dla klaczy. Faworyzowana Akvarel (Blue Point – Ruminyahui po Australia) zostanie wycofana. Za to z dużymi szansami wystartuje reprezentująca te same barwy Berkana (No Nay Never – Easter po Galileo, tr. Maciej Jodłowski, k. dż. Erbol Zamudin Uulu, 58 kg). Niewątpliwy talent pokazały także Tokala (Make Believe – Prairie Fire po Raven’s Pass, tr. Claudia Pawlak, dż. Konrad Mazur, 59 kg) i Cloud Street (Zoustar – Time Scale po Charm Spirit, tr. Marlena Stanisławska, pr. dż. Habil Mammadov, 57 kg), które zostały zapisane do Derby.

Uczestnicy Nagrody Strzegomia:

  1. Acclaim The Fox (właściciele R. Gorczyca i T. Walczyński, trener M. Janikowski, jeździec M. Zholchubekov, 55 kg)
  2. Kador (właściciel Millennium Stud Sp. z o.o., trener M. Jodłowski, jeździec S. Abaev 59 kg)
  3. Merveilleux Lapin (właściciel P. Gorczyca, trener M. Jodłowski, jeździec E. Zamudin Uulu, 57 kg)
  4. Demoon (właściciel R.Shaykhutdinov, trener E. Zahariev, jeździec A. Turgaev, 53 kg)
  5. Dzielny Wojtek (właściciel Westminster Race Horses Sp. z o.o., trener M. Janikowski, jeździec D. Sabatbekov, 59 kg)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *